Недеља руског језика и културе у Србији

slika 1

Драги суграђани са задовољством вас обавештавамо да ће се део манифестације

"Недеља руског језика и културе у Србији"

коју организују Россотрудничество и Универзитет „Синергија“
уз подршку Руског дома и удружења „Наша Србија“,

одржати у Новом Саду у четвртак, 27.10.2016.

Програм дешавања:

11.00 – 13.00 – Семинар „Пријатељство не познаје границе“ (Руски центар у Новом Саду у згради Гимназије „Јован Јовановић Змај, ул. Златна греда)

Предавачи:     1.  Е. Маркова, Русија

2. А. Н. Матрусова, Русија

3. Мирјана Лукић Маринковић, Србија

13.00 – 14.00 Предавање о руској народној ношњи.

Предавач: Марина Галогажа, Србија

16.00 – 18.00  - Вече руског филма у Руском центру Нови Сад:

– „Ми смо из будућности“, у режији Андреја Маљукова.

Неколико речи о пројекту:

Федерална агенција за послове Заједнице независних држава и сународника, који живе у иностранству, и за рад на међународној хуманитарној сарадњи (Россотрудничество), заједно са партнером Универзитетом „Синергија“, реализовати пројекат „Експертно-методичко и информационо праћење организовања комплекса догађаја просветног, образовног и научно-методичког карактера за педагоге у Грчкој, Србији и Црној Гори у циљу побољшања, подржавања и јачања позиција руског језика, као и популаризације руске науке, културе и образовања“. Главни циљ пројекта је одржавање комплекса културно-просветних и образовних догађаја за грађане Србије и Русе који тамо живе.

Пројекат у Србији биће реализован под називом „Дани руске културе, језика и уметности у Србији“ уз подршку Руског дома и у сарадњи са удружењем „Наша Србија“ из Београда које се бави очувањем српске традиције, културе и језика, а последњих година реализује пројекте који се тичу учвршћивања културних и историјских веза са Русијом као и промовисања руског језика кроз образовне програме и рад са децом и омладином из Србије и Русије.

Основни циљеви и задаци пројекта су: допринос у задовољавању језичких, културних и образовних потреба грађана Србије; стимулисање грађана страних земаља на учење руског језика, учење о култури, науци и образовању, као и похађање обуке на руском језику; обједињавање грађана Србије и Русије у сферама културе и уметности; позитивна комуникација у круговима младих из Србије и Русије; срадња удружења сународника, који раде са децом; креативно дружење и размену искустава аматерских позоришних, кореографских и хорских колектива руских сународника у Србији.

Пројекат подразумева укључивање институција које се баве изучавањем руског језика и културе, основних и средњих школа и факултета, удружења, као и учешће педагога, наставника, професора руског језика, ученика и студената, у семинару под називом „Пријатељство не познаје границе“ као и у осталим догађајима који су планирани у оквиру пројекта.

slika 2